Czy jeśli zabawki posiadają certyfikaty, to na pewno są bezpieczne ?

Wybór urządzeń zabawowych to jedna z najważniejszych kwestii mających wpływ na bezpieczeństwo na placu zabaw. Podejmując decyzję o zakupie sprzętu na plac zabaw należy wziąć pod uwagę nie tylko atrakcyjny wygląd urządzeń oraz jego właściwości funkcjonalne, ale przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy zabawki są certyfikowane, czyli posiadają odpowiednie atesty.

W przypadku urządzeń wyposażenia placów zabaw są to certyfikaty na zgodność z Normą PN-EN 1176, które wydawane powinny być jedynie przez akredytowane jednostki badawcze, nie mające związku z producentem.
W wyniku pozytywnych wyników oceny zgodności urządzenia z wymogami ww. Normy, producent sprzętu może uzyskać certyfikat zgodności, który poświadcza, że urządzenia wykonane identycznie z dostarczonym do badań prototypem, są zgodne z Normą.
Obecnie większość producentów wyposażenia placów zabaw posiada dla swoich produktów tego typu certyfikaty, jednak należy pamiętać, że zmiany konstrukcyjne na etapie produkcji urządzenia i/lub jego montażu mogą spowodować, że urządzenie jednak zgodne z Normami nie jest. Samodzielne dokonywanie modyfikacji sprzętu przez użytkowników, dokładanie lub odejmowanie pewnych elementów, np. dołożenie jednej poprzeczki, może również spowodować, że certyfikat wydany dla danej zabawki utraci ważność. Podobnie, jeśli producent wprowadził zmianę konstrukcyjną względem przecertyfikowanego prototypu.
Zdarza się tak czasami w przypadku zmiany konfiguracji elementów, np. miejsca zainstalowania ślizgu zjeżdżalni, ścianki wspinaczkowej, itd. celem dopasowania zestawu do kształtu placu zabaw.
Na pierwszy rzut oka urządzenie takie niczym nie różni się od modelu, który został przebadany, jednak nierozważna zamiana miejscami poszczególnych modułów może spowodować np. że nie jest zachowana wymagana strefa bezpieczeństwa dla danego elementu i urządzenie nie jest już bezpieczne.
Zmiany takie, niekoniecznie muszą być wynikiem działania producenta urządzeń. Należy pamiętać, że ze względu na gabaryty urządzeń , sprzęt dostarczany jest na plac budowy w częściach. To czy zabawka zostanie zmontowana zgodnie z instrukcją zależy już od wykonawcy placu zabaw. Z tego względu decydując się na budowę placu zabaw warto skorzystać z usług doświadczonych firm posiadających wyspecjalizowane ekipy montażowe, które potrafią wyeliminować wszelkie ewentualne niezgodności już na etapie budowy placu zabaw oraz nierzadko dostrzec ewentualne niezgodności konstrukcyjne urządzenia względem aktualnie obowiązującej Normy. Firmy takie ponoszą ponadto odpowiedzialność za prawidłowość wykonania montażu.

Wracając jednak do tematu certyfikatów należy zwrócić uwagę na różnice w nazewnictwie dokumentów potwierdzających bezpieczeństwo produktu.
Niestety nierzadko zdarzają się przypadki mylenia pojęć "certyfikat zgodności" vs. "deklaracja zgodności". Należy pamiętać, że pojęcia te nie są równoznaczne.
Jak powyżej, certyfikat wydawany jest przez ośrodki badawcze, które są niezależne od producenta. Deklarację zgodności natomiast wystawia sam producent, oświadczając w ten sposób, że oferowany produkt jest zgodny z Normą. Jest to jednak informacja niepotwierdzona badaniami, a więc można uznać, że jest subiektywną opinią producenta na temat własnego produktu.
Z tego względu wybierając urządzenia posiadające certyfikat Klient ma większą pewność, że sprzęt został wykonany zgodnie z Normą. Jest to szczególnie istotne w przypadku urządzeń takich jak zestawy zabawowe, huśtawki, karuzele, konstrukcje linowe, itd.
W przypadku ławek, koszy czy regulaminu placu zabaw w zupełności natomiast wystarczy deklaracja zgodności producenta, który bierze tym samym odpowiedzialność, że urządzenia uzupełniające wyposażenie placu zabaw nie będą stanowiły zagrożenia dla użytkowników obiektu.